niedziela, 25 stycznia 2015

Dom na miarę: Domy dwurodzinne
Zgodnie z zapowiedzią przedstawiam Wam dziś porównanie dwóch domów dwurodzinnych. Do niedawna jeszcze nie spotkałam się z takim określeniem, a uważam, że to całkiem rozsądny pomysł. Na etapie budowy domu dbamy zwykle o wygodne osobne pokoje dla dzieci. Ale dzieci rosną szybko i po 10-15 latach albo opuszczają dom, albo wprowadzają do niego swoją drugą połówkę ;)
Myślę więc, że gdybym planowała obecnie budowę domu, już na etapie projektu zadbałabym o to, by także za 20 lat był albo wygodnym miejscem dla powiększonej rodziny, albo dodatkowym źródłem dochodu ;)


Spójrzcie na dwa domy o nowoczesnej bryle. 

DOM NR 1 - Zx108 2M
Dom o powierzchni aż 225,4 m2, obejmuje na parterze obszerną przestrzeń wspólną (salon, kuchnia i jadalnia zajmują ponad 60 m2) oraz sypialnię z garderobą, a na piętrze pokój dzienny z aneksem i trzy sypialnie.

Parter:
Niewątpliwą zaletą tego projektu są szerokie okna w salonie. Układ pomieszczeń pozwala na łączenie jadalni z kuchnią (dobra opcja na co dzień) lub z salonem (gdy przychodzą goście i chcemy zasłonić kuchenny bałagan) – wystarczy zamontować szerokie drzwi. Osobna spiżarnia i długi dolnych szafek i blatu roboczego umożliwia rezygnację z górnej zabudowy. Ponieważ okno kuchenne jest ocienione tarasem, rozważyłabym zastąpienie istniejącego szerokim oknem panoramicznym. Pokój z garderobą w razie potrzeby może pełnić funkcję domowego biura. Pomieszczeniem, które starałabym się nieco poprawić jest ciemna i mała łazienka – może dałoby się ją nieco powiększyć kosztem garderoby?Piętro:
Stworzone jest do wspólnego spędzania czasu. Wspólna przestrzeń dzienna, zanim zajdzie potrzeba używania jej jako salonu z aneksem kuchennym, może być pokojem rodzinnym, salą kinową, boiskiem piłkarskim albo pracownią. Można też podzielić ją na dwa duże pokoje i zwiększyć liczbę sypialni z trzech do pięciu. Duży taras w miesiącach letnich może stać się drugim pokojem dziennym. Podobnie jak piętro niżej, rozważyłabym (jeśli pozwalałaby na to liczba mieszkańców) powiększenie łazienki lub wygospodarowanie miejsca na pralnię.
Analizując ten projekt pomyślałam (zapewne pod wpływem wizualizacji z basenem ;) ), że po niewielkich modyfikacjach dom ten mógłby się sprawdzić jako niewielki ośrodek wypoczynkowy, dom do wynajęcia gdzieś w górach lub nad morzem. Spokojnie pomieściłby 10-osobową rodzinę lub grupę znajomych. Należałoby tylko zadbać o zwiększenie liczby łazienek (na parterze: kosztem garderoby, na piętrze być może kosztem mniejszej sypialni).
DOM NR 2 - Zx120

Kolejna propozycja to dom dwurodzinny o powierzchni 170,1 m2. Parter obejmuje salon z aneksem kuchennym, sypialnię, łazienkę, dwie garderoby, aż trzy pomieszczenia gospodarcze i dwustanowiskowy garaż. Piętro składa się z salonu z kuchnią, trzech sypialni (jedna z garderobą), łazienki i sporego tarasu.Parter:
Ma wszystko, co niezbędne dla dwojga (salon z kuchnią, sypialnię, łazienkę) ale też mnóstwo pomieszczeń „technicznych”. Trochę przeraża mnie długi i podzielony na kilka odcinków ciemny korytarz, ale oczywiście jest on ceną za możliwie maksymalne oddzielenie parteru od piętra, które będzie szczególnie ważne, gdy część domu zdecydujemy się wynająć. Męczące może być przechodzenie z zakupami przez cały dom – może udałoby się wybić drzwi miedzy kuchnią a garażem, aby skrócić drogę między bagażnikiem samochodu a lodówką?  W łazience rozważyłabym wydzielenie drzwiami przestrzeni pod schodami i ukrycie tam pralki, suszarki, deski do prasowania. Poza tym górną część ściany między sypialnią a łazienką można zastąpić matową szybą , aby doświetlić to drugie pomieszczenie. Dostępne od wiatrołapu pomieszczenie gospodarcze może pomieścić kilka rowerów, wózki dziecięce i inne sprzęty piwniczno – strychowe.
Piętro:

Pomieszczenia są niewielkie, ale ustawne. Dopóki dom służy jednej rodzinie największy pokój może być bawialnią. Dwie mniejsze sypialnie można wygodnie łączyć lub dzielić w zależności od potrzeb. Duży plus za maleńką spiżarnię i garderobę w największej sypialni. Znów postarałabym się doświetlić łazienkę i zadbałabym o zagospodarowanie dużego tarasu. 

***

Gdybym miała wybierać, zdecydowałabym się na dom nr 2. A Wy? Jeżeli żaden Was nie przekonuje, więcej domów dwurodzinnych znajdziecie TU

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

SPAM będzie bezlitośnie kasowany. Odpuść linkowanie do swojego fanastycznego sklepu.