środa, 11 lutego 2015

Dom na miarę: małe domy parterowe


Drugi post z serii Dom na miarę miał się tu pojawić ponad tydzień temu. Niestety, w zabieganiu egzaminacyjno-mieszkaniowym został odsunięty na bliżej nieokreślone "potem".
Po długiej przerwie zabieramy się dziś za małe domy parterowe. Poniżej przedstawiam projekty trzech domów o powierzchni użytkowej nie przekraczającej 100 m2, które (spośród kilkudziesięciu jakie udało mi się przejrzeć) wydały mi się najbardziej funkcjonalne. W każdym wypadku zaproponuję też niewielkie poprawki. 


1. Eryk G1 Multi-Comfort


Podoba mi się cofnięcie w centralnej części domu, które utworzyło na tarasie idealne miejsce na leżaki czy huśtawkę ogrodową. Można przemyśleć ścian i powiększenie mniejszych sypialni – zyskałyby wówczas nieco przestrzeni, ale też mniej korzystne wydłużone kształty. Rozważyłabym także stworzenie w tej zadaszonej części tarasu loggii – stanowiłaby w letnich miesiącach alternatywny dla ciemnego korytarza w głębi domu ciąg komunikacyjny (1). Ponadto, zaproponowałabym zamianę przynajmniej połowy drzwi na przesuwne (2). W strefie wejściowej połowę szafy zastąpiłabym wygodnym siedziskiem, które zmniejszyłoby poczucie ciasnoty (3). W największej sypialni, która ma wygodny kąt biurowy, można postarać się o dodatkowe okno, aby doświetlić łóżko i strefę garderobianą (4). 


(kliknij w rzut, aby go powiększyć)
2. Przy Przyjemnej 7 bis

W tym projekcie zrezygnowałabym z dwustanowiskowego garażu na rzecz powiększonego pomieszczenia gospodarczego. Dzięki temu klaustrofobiczny wiatrołap można powiększyć kosztem dawnej kotłowni, dzięki czemu powstanie przestrzeń do zakładania kilku par bucików, czapek i rękawiczek naraz, oraz do witania gości. 


(kliknij w rzut, aby go powiększyć)

3. Nevada 2W tym projekcie proponuję rezygnację z osobnej kuchni i przeniesienie strefy gotowania do ponad 30-metrowego salonu. W dawnej kuchni urządziłabym pokój do pracy, z dala od domowego zgiełku. 
(kliknij w rzut, aby go powiększyć)

Z tych trzech projektów wybrałabym ostatnią opcję - dom Nevada. A Wy?

(Mistrz Paint.net pozdrawia ;))

2 komentarze:

  1. Coraz bardziej podobają mi się parterówki :)

    OdpowiedzUsuń
  2. mnie zdecydowanie jedynka odpowiada, dwójka ma niełady dach ale to są drobiazgi ważne, że domek własny!

    OdpowiedzUsuń

SPAM będzie bezlitośnie kasowany. Odpuść linkowanie do swojego fanastycznego sklepu.